A szifilisz (luesz, vérbaj) a klasszikus nemi betegségek egyike. Kórokozója a Treponema pallidum, amely egy dugóhúzóra emlékeztető alakú baktérium. A fertőzés szexuális úton terjed, átvihető közvetlenül vérrel, de átmegy a méhlepényen is a fertőzött anyáról gyermekére.
Kezelés nélkül a betegség különböző stádiumokban zajlik, melyek mindegyikében jellegzetes bőrtünetek jelennek meg.
A korai, fertőző szifiliszre jellemző, hogy a kórokozó behatolási helyén kialakul egy körülírt, gyulladásos terület, ami később kifekélyesedik (ulcus durum), majd kb. 6 hét alatt heget hagyva hátra begyógyul. A behatolás helye a nemi szerveken kívül lehet a szájban, a végbélnyílás körül is. Ezen sebből általában egy van, és mindig kíséri a nyirokcsomók fájdalmatlan duzzanata (bubo indolens).
Jellemző még a korai szifiliszre a pénisz duzzanata, vizenyője („harangnyelv-pénisz”). A korai szifilisznek a második szakaszában ezek a korai tünetek már nem, viszont testszerte láthatók panaszt okozó bőrkiütések. Ezek a fertőződéstől számított második hónaptól fejlődnek ki.
A késői szifilisz, a betegség nem fertőző stádiuma évek múltán alakul ki. Napjainkban a megfelelő diagnosztikának, az érzékeny kimutatási módszereknek köszönhetően, a hatékony antibiotikus kezelés mellett nagyon ritka kifejlődése. Erre a szakaszra jellegzetes hegesedő, fájdalmatlan bőrtünetek megjelenése, valamint a keringési rendszert, a szívet és az idegrendszert érintő eltérések kialakulása.
A terhesség alatt elszenvedett friss fertőzéskövetkezménye lehet vetélés, halvaszületés, vagy az újszülött fertőzötten való világra jövetele. Nagyon ritkán fordul elő, hogy a magzatra nem terjed rá a fertőzés.
A kismamákat kötelezően szűrik a betegségre a terhesség utolsó harmadában. A kórokozó kimutatása a vérből történik, ilyenkor többféle módszert alkalmaznak párhuzamosan. A néhány óra alatt eredményt adó gyorstesztek mellett úgynevezett megerősítő teszteket végeznek. Akinél igazolódik a szifilisz, kötelező a HIV-szűrés elvégzése is, valamint tanácsos tenyésztéses vizsgálatok kivitelezése is, mivel együtt járhat egyéb nemi úton terjedő kórképekkel.
A betegség első néhány napjában a Treponema jelenléte még nem igazolható. Kimutatását az is megnehezítheti, ha a vérvételt megelőzően a beteg valamilyen penicillin származékú antibiotikumot szedett.
A szifilisz kezelése nagy adagú penicillinnel történik. A fertőzött személy ingyen részesül kezelésben a lakhelye szerint illetékes bőr- és nemibeteg gondozó intézetben, ahol mindes esetben kötelezően elvégzik a partnerek szűrését, szükség esetén kezelését is.
Ezen ún. „kontaktus” kutatás és gondozás célja a fertőzőforrás megtalálása, a fertőzési láncolat megszakítása. Penicillin allergia esetén azt meghatározott egyéb antibiotikummal helyettesítik.
(Dr. Gál Mónika, bőrgyógyász)