„Ment, mendegélt az ember, és elérte a zebrát. Ám a zebrát épp újrafestették, ezért úgy döntött, hogy mellette fog átkelni az úton. Ahogy lelépett az útra, egy rendőr azonnal megállította, és megbüntette azzal az indokkal, hogy nem egyenesen, hanem keresztben ment át az úton. Ez bizony szabálysértés. A bírság összege: 25.000 forint.”
Ez nem mese, ez a valóság. Ilyen és ehhez hasonló abszurd történeteket dolgozott fel a Roma Sajtóközpont legújabb kampányában.
A szabálysértési rendszer ezer sebből vérzik: nagyon sokszor azzal szembesülünk, hogy a jogszabály és annak alkalmazása nem az emberek érdekeit szolgálják.
A szabálysértési törvény több olyan magatartást tilt és büntet szigorúan, amelyek nem jelentenek veszélyt a társadalomra, de kifejezetten alkalmasak a polgárok vegzálására. Előfordulhat, hogy parkolóban evésért vagy gyógynövények gyűjtéséért emberek börtönbe kerülnek.
Számos tényállás szerepel a törvényben, amely egy élethelyzetet büntet, amin az emberek egyszerűen nem tudnak változtatni, pl. az otthontalanság.
A szabálysértési eljárások esetenként tisztességtelenek, a büntetések gyakran eltúlzottak, a bírságolási gyakorlat sokszor visszaélésszerű, a rendszer működtetése pedig rengeteg pénzébe kerül az adófizetőknek. A szabálysértési rendszer nem hatékony, értelmetlen, megtorló jellegű és pazarló.
Pedig lehetne ezt jól is csinálni! A Magyar Helsinki Bizottság, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda, a Roma Sajtóközpont, a Szexmunkások Érdekvédelmi Egyesülete, a Társaság a Szabadságjogokért és az Utcajogász összefogott a szabálysértési szabályozás és a gyakorlat megváltoztatásáért. Céljuk, hogy a hatóságok és a kormányzat meghallja végre a problémákat és tegyenek egy méltányos, hatékony, igazságos és olcsóbb szabálysértési rendszer kialakításért.